|
Jak osiągnąć sukces w wychowaniu dzieci
dzieci

Uniwersalnego przepisu na dobre wychowanie dziecka… nie ma. Każdy maluch jest po prostu inny, ma inne potrzeby i wymaga innego podejścia. Co jednak nie znaczy, że nie ma kilku dobrych zasad, które powinny sprawdzić się w większości przypadków i pomóc rodzicom w kształtowaniu swoich pociech na pełnowartościowych członków społeczeństwa i po prostu – na dobrych ludzi.


Umiejętne wychowanie łączy się z bliskimi i silnymi relacjami, które trzeba budować z dzieckiem od samego początku. Wiąże się z tym nie tylko okazywanie miłości, bliskości i innych pozytywnych uczuć ale przede wszystkim pokazywanie zainteresowania i aktywnego uczestniczenia w życiu malucha. Jest to również równoległe tworzenie zasad oraz uczenie potomka ich przestrzegania. Dzieci potrzebują zasad, które są nieodłączną częścią ludzkiego życia. Badania pokazały że tzw. bezstresowe wychowanie, bazujące na pozwalaniu na każdą zachciankę, tworzy ludzi samolubnych, manipulujących otoczeniem, nie umiejących radzić sobie ze stresem i porażkami oraz nie potrafiących odnaleźć się w szkole czy społeczeństwie. Konsekwentne wprowadzanie i trzymanie się reguł uczy funkcjonowania w świecie, oducza manipulacji i wykorzystywania szantażu do osiągnięcia celu oraz wyznacza granice, których dziecko uczy się nie przekraczać.


Pamiętajmy również że prezenty, zabawki czy uleganie kaprysom potomka, nie zastąpi obecności i wspólnych chwil spędzonych przy zabawie czy nauce. Dziecko musi również zrozumieć od najmłodszych lat, że nie może mieć wszystkiego. Ważna jest wspólna zabawa, czytanie książek, spacery ale również włączanie dziecka do domowych i „dorosłych” obowiązków. Nieważne czy będą to nawet małe rzeczy, takie jak podawanie warzyw przy gotowaniu, wycieranie talerzy lub wyjmowanie zakupów z siatki – na pewno pomogą w budowaniu głębszych relacji, a dziecku pokażą że nie jest ignorowane i że jest pełnowartościowym członkiem rodziny. Ważne jest również aktywne słuchanie i ukazanie zainteresowania. Gdy dziecko opowiada np. o swoim dniu w szkole, zapytaj o konkrety.


Postaraj się sprawić by dziecko czuło się bezpieczne i kochane. Okazuj mu pozytywne uczucia, zadbaj o kontakt fizyczny. Pamiętaj również, że jesteś jego wzorem do naśladowania, a dzieci są niesamowicie spostrzegawcze. Jeśli chcesz by potomek wyrósł na porządnego człowieka z dobrze wykształconym kompasem moralnym, zwróć uwagę jak zachowujesz się przy dziecku w obecności innych ludzi i jak ich traktujesz – sąsiadów, panie w sklepie, członków rodziny. Jakiego słownictwa używasz, czy zdarza ci się mówić małe kłamstewka i nie dotrzymywać obietnic. Uwierz, twoja pociecha usłyszy i zauważy twoje zachowania i nawyki, a jako że jesteś jego wzorem postępowania, uzna je za odpowiednie oraz akceptowalne. Staraj się również w miarę możliwości mówić prawdę, dostosowując przekaz do wieku dziecka.


Pamiętaj, że dziecko to człowiek tylko nieco mniejszy i nie tak doświadczony jak ty. Dlatego okazuj mu szacunek, nie obrażaj i nie wyśmiewaj w obecności innych ludzi. Ale co najważniejsze, nie porównuj jego osiągnięć, ocen, wyglądu czy zachowania do innych dzieci. Częstym błędem rodziców jest również nieumiejętność przeproszenia potomka. Naucz mówić się przepraszam, jeśli wina leży po twojej stronie. Konsekwentnie trzymaj się zasad (choć czasami warto nagiąć lekko reguły i pozwolić np. na późniejsze położenie się do łóżka), ale dotrzymuj również złożonych obietnic. Jeśli nie możesz ich dotrzymać, postaraj się wytłumaczyć powody i spróbuj wynagrodzić mu przeżyty zawód.

 

Szukaj

Reklama

Statystyki

Użytkowników : 1
Pozycje : 48
Odsłon : 117797

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 12 gości 

Partnerzy

Partnerem serwisu jest firma Ecopack oferująca torby papierowe z nadrukami.

Zobacz również

Logowanie