|
Kwota wolna od podatku
papierowe pieniądze

Sytuacja w Polsce

W ciągu kilku ostatnich miesięcy dużo mówiło się o kwocie wolnej od podatku. Co to jest właściwie ta kwota wolna od podatku i jak wypada nasz kraj w porównaniu do innych Państw jeżeli chodzi o wysokość tej kwoty?

Kwota wolna od podatku jest to kwota dochodu od którego nie musimy płacić podatku dochodowego. Obecnie kwota wolna od podatku to 3091 złotych. Skorzystać mogą z niej podatnicy objęci podatkiem zgodnie ze skalą podatkową. Rozliczanie kwoty wolnej od podatku jest niezależne od pochodzenia przychodów, jeśli zostały opodatkowane zgodnie ze skalą.

W teorii kwota wolna od podatku ma ułatwić rozkręcanie biznesu przez małe firmy, które w początkach swej działalności nie zawsze przynoszą dochody i potrzebują czasu na rozkręcenie biznesu i inwestycje, które w przyszłości przyniosą pieniądze. Kwota wolna od podatku ma zachęcić więc do rozwoju.

W Polsce jednak kwota wolna od podatku jest bardzo niska i nie pozwala na utrzymanie się, nie mówiąc o jakichkolwiek inwestycjach. Początkujący przedsiębiorca już na początku jest zmuszony do płacenia wysokich podatków. W Polsce przedsiębiorcy są również zmuszeni do płacenia wysokich składek (od zdrowotnej po ZUS). Brak bardziej racjonalnej kwoty wolnej od podatku może skutecznie odstraszać młodych ludzi, często bez oszczędności lub innych źródeł finansowych, od prób samodzielnego wkroczenia w świat biznesu.

Sytuacja w Europie

Systemy podatkowe w krajach Europy zasadniczo różnią się między sobą i mają własne zapisy dotyczące kwoty wolnej od podatku, niektóre w ogóle o niej nie wspominają. Jednak europejskie kwoty wolne od podatku wahają się w przeliczeniu między 20/30 tysiącami złotych (m.in. we Włoszech, Niemczech, Danii), ale też dochodzą do 40 i 50 tysięcy (w Finlandii, Wielkiej Brytanii, Austrii na Cyprze). W wielu krajach europejskich istnieje szereg dodatkowych ulg podatkowych, chociażby w Czechach lub Holandii, które nie posiadają zapisu na temat kwoty. Na tle innych krajów, Polska wydaje się pozostawać na szarym końcu, jeśli chodzi o przyjazny podatnikowi system.

 

Szukaj

Reklama

Statystyki

Użytkowników : 1
Pozycje : 48
Odsłon : 117794

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 8 gości 

Partnerzy

Partnerem serwisu jest firma Ecopack oferująca torby papierowe z nadrukami.

Zobacz również

Logowanie