|
Nowe stawki podatkowe od 2011 roku

Od 1 stycznia 2011 r. weszła w życie ustawa z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej. Na mocy tej ustawy zmianie uległa ustawa o podatku od towarów i usług. Zgodnie z zapowiedziami rządu po raz pierwszy od 1993 roku zmianie uległy stawki podatku VAT.


Obowiązująca 22 procentowa podstawowa stawka VAT została zwiększona do 23 procent. Niskoprzetworzone produkty rolne zostały opodatkowane stawką podatku VAT w wysokości 5% (wzrost z 3%). Wzrosła też stawka podatku (z 7% na 8%) stosowana do dostawy, budowy, remontu, modernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Najbardziej drastyczną zmianą była jednak zmiana dotycząca podatku w zakresie dostawy książek oraz czasopism specjalistycznych. Obowiązująca 0% stawka VAT wynosi od stycznia tego roku aż 5%.


Niestety po raz kolejny ustawa obecnego rządu zamiast pomóc, szkodzi. Możliwe, że dzięki tej ustawie zmniejszy się nieco sławna „dziura budżetowa” ale czy zmiany te pozytywnie wpłyną na przedsiębiorców oraz zwykłych obywateli? Według wielu ekonomistów niezwiązanych z rządem zmiany te odbiją się negatywnie nie tylko na zwykłych podatnikach (chociaż oni odczują je najmocniej) ale również na przedsiębiorcach. Konsekwencjami wprowadzenia nowych stawek podatku VAT jest już odczuwalny wzrost cen (co dotyka każdego obywatela) oraz zmiana oprogramowania kas fiskalnych itp. (co dotyczy przede wszystkim przedsiębiorców).

 

Szukaj

Reklama

Statystyki

Użytkowników : 1
Pozycje : 48
Odsłon : 117820

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 40 gości 

Partnerzy

Partnerem serwisu jest firma Ecopack oferująca torby papierowe z nadrukami.

Zobacz również

Logowanie