|
Poradnik Podatnika
Kwota wolna od podatku
papierowe pieniądze

Sytuacja w Polsce

W ciągu kilku ostatnich miesięcy dużo mówiło się o kwocie wolnej od podatku. Co to jest właściwie ta kwota wolna od podatku i jak wypada nasz kraj w porównaniu do innych Państw jeżeli chodzi o wysokość tej kwoty?

Kwota wolna od podatku jest to kwota dochodu od którego nie musimy płacić podatku dochodowego. Obecnie kwota wolna od podatku to 3091 złotych. Skorzystać mogą z niej podatnicy objęci podatkiem zgodnie ze skalą podatkową. Rozliczanie kwoty wolnej od podatku jest niezależne od pochodzenia przychodów, jeśli zostały opodatkowane zgodnie ze skalą.

Więcej…
 
Podatek od spadków i darowizn
pieniądze

W życiu każdego człowieka przychodzi taki moment gdy odchodzi bliska osoba. Wówczas możemy otrzymać po niej spadek bądź darowiznę. Obydwie te rzeczy są niestety opodatkowane. Podatek ten jest pobierany na podstawie Ustawy z dnia 28 lipca 1983 roku. Jest to podatek bezpośredni, który pobierany jest od wielkości lub ilości spadku lub darowizny. Opodatkowane jest nabycie własności rzeczy, które znajdują się na terytorium Polski bądź nabytych praw majątkowych.

Więcej…
 
Podatek od nieruchomości
nieruchomość

Przedmiotem podatku od nieruchomości są nieruchomości takie jak grunty, budynki lub ich części, budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Podstawę prawną tego podatku stanowi „Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych” z roku 1991. Podatek od nieruchomości jest pobierany przez samorząd gminny. Obiekty i grunty, które nie są objęte podatkiem od nieruchomości, to grunty rolne i zadrzewione, grunty pod wodami płynącymi, nieruchomości organów jednostek samorządu terytorialnego oraz grunty dróg publicznych.

Więcej…
 
Podatek dochodowy

Podatkiem dochodowym nazywamy świadczenie od osoby prawnej lub osoby fizycznej na rzecz państwa. Świadczenie to ma charakter obowiązkowy. Jego wysokość jest zależna od dochodów i wykorzystanych odliczeń podatkowych. Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) nakładany jest na osoby fizyczne. Podstawą takiego opodatkowania jest suma dochodów z rożnych źródeł przychodów. Jest on najbardziej powszechny ze wszystkich rodzajów podatków w Polsce.

Więcej…
 
Nowe stawki podatkowe od 2011 roku

Od 1 stycznia 2011 r. weszła w życie ustawa z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej. Na mocy tej ustawy zmianie uległa ustawa o podatku od towarów i usług. Zgodnie z zapowiedziami rządu po raz pierwszy od 1993 roku zmianie uległy stawki podatku VAT.

Więcej…
 

Szukaj

Reklama

Statystyki

Użytkowników : 1
Pozycje : 48
Odsłon : 117821

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 42 gości 

Partnerzy

Partnerem serwisu jest firma Ecopack oferująca torby papierowe z nadrukami.

Zobacz również

Logowanie